V minulém týdnu jsem se zúčastnil foto workshopu "Focení dravců v letu" s profesionálním fotografem Rostislavem Stachem. Dozvěděl jsem se zde spoustu zajímavostí a triků jak vhodně nastavit a využít funkce fotoaparátu právě pro případ focení letovek. Nádherné ptáky během akce  prezentoval profesionální sokolník a chovatel Eda Školoud, kterého možná znáte z ukázek dravců v jihlavské zoo.
Navíc zde bylo možné zapůjčit a vyzkoušet řadu teleobjektivů od OM SYSTEM včetně vyhlášeného Gandalfa  (Gandalf - vžitý název pro špičkový bílý objektiv Olympus M.ZUIKO Digital ED 150-400 mm f/4,5 TC1.25x IS PRO).
SOVA PÁLENÁ 
Středně velká štíhlá sova charakteristická svým typickým zbarvením a srdčitým „závojem“ okolo obličeje. Délka těla je 33–39 cm, rozpětí křídel 80–95 cm. Hmotnost se pohybuje mezi 200–400 g. Stejně jako ostatní sovy má i sova pálená specifický tvar a strukturu peří, které jí umožňuje zcela neslyšný let. Zrak mají sovy velmi citlivý. Jsou schopny zachytit i nepatrné zbytky světla a mohou proto létat a lovit i v podmínkách, kdy nejen člověk, ale ani většina dalších zvířat už nic nevidí. Barvy však sovy rozpoznávají hůře. Přesto však sovy vidí výborně v noci i ve dne. K lovení potravy pomáhá sovám také velmi jemný sluch.
V naší republice je rozšířená především v nižších polohách, její stavy se snižují a odhadují se na 150 párů v ČR. Až 90 % její potravy tvoří drobní hlodavci.  Dospělá sova sežere 3 až 4 myši denně. Úlovek polyká vcelku, větší kořist nejprve roztrhá na kusy. Dožívá se až 18 let.
PUŠTÍK OBECNÝ
Je naší nejpočetnější sovou. V Evropě žije poddruh puštík obecný evropský (Strix aluco aluco). Puštík obecný má dokonalé mimikry. Zbarvení jeho peří skvěle imituje kůru stromů. Ochranné zbarvení je proměnlivé, ani mláďata z jednoho hnízda nemusí být zbarveny stejně. Nohy jsou zarostlé pouze po prsty. Rozpětí křídel se pohybuje od 93 do 98 cm při délce těla 40 až 42 cm a hmotnosti od 330 do 630 g (samec 330 až 475 g a samice 400 až 630g). Jako jedna z mála sov má celočerné oči. 
Pamatujete na Rozárku z úspěšné pohádky Tři oříšky pro Popelku? Rozárka byla puštík obecný.
VÝR AFRICKÝ
Výr africký obývá střední a jižní Afriku. Nejraději má otevřené lesnaté krajiny a skalnaté kopce s řídce roztroušenými stromy a křovinami. Měří na délku zhruba 45 cm, rozpětí je až 100 cm, váží pouze 500-750 gramů. Představit si můžeme výra afrického jako malého výra evropského nebo středně velkou sovu. Dožívá se 15-20 let.
VÝR VELKÝ ZÁPADOSIBIŘSKÝ
Výr velký západosibiřský je poddruhem výra velkého a může se pyšnit titulem zřejmě největší sovy světa. To zdůrazňuje anglický název pro tento druh „Eagle Owl“, tedy v překladu „Orlí sova“. Výr velký západosibiřský je oproti výrovi velkému vyskytujícímu se v České republice o něco světlejší. Dosahuje délky těla přes 70 cm a s rozpětí křídel kolem 170–180 cm. Samice váží až 4,2 kilogramů, samci mohou být i o půlku lehčí. Sova se v přírodě dožívá věku okolo 20 let. V zajetí je to déle (až 60 let). Aktivní je především za soumraku a v noci, kdy vylétá na lov malých až středně velkých savců a ptáků. Občas uloví i obojživelníky, plazy, ryby a hmyz.
Silueta sedícího výra je jen těžko zaměnitelná, na hlavě má totiž z peříček výrazné pohyblivé chvostky připomínající ouška. Jedná se však pouze o peří a se sluchem nemají nic společného.
SÝČEK OBECNÝ
je malá sovička z čeledi puštíkovitých, dorůstající zhruba do velikosti holuba. Hmotnost se pohybuje od 150 do 250 g. Rozpětí křídel bývá kolem 55 cm. Živí se lovem různých hlodavců, nejčastěji hrabošů polních, či jinými menšími savci, hmyzem, drobnými plazy či obojživelníky. Mláďatům pak rodiče nosí k jídlu především žížaly. Bývá aktivní v noci, ale v kulturní krajině se mu vyplácí přecházet na denní režim. 
Ve starověkém Řecku byl sýček považován jako posvátný pták, společník bohyně moudrosti Pallas Athény. Ve starověkém Římě se však stal poslem smrti a špatných zpráv. Staří Egypťané či Slované považovali sýčky za ptáky zlověstné a nečisté.
KÁNĚ HARRISOVA
je středně velký dravec z čeledi jestřábovitých, vyskytující se od jihozápadu Spojených států jižně až po Chile a střední část Argentiny. Je to dravec, který původně pochází ze střední Ameriky, žije v poušti a staví si hnízdo na kaktusech. Zvláštnost tohoto dravce je v tom, že je schopen lovit až v šestičlenné skupině. Společný lov jim umožňuje chycení rychle běžících králíků, o které se pak všichni podělí.  Samec se s hmotností pohybuje kolem asi 710 g, samice je větší v průměru 1020 g.
RAROH VELKÝ
Je jedním z nejvzácnějších druhů ptáků hnízdící na území ČR.  Je vynikající a rychlý letec. Při lovu dosahuje vysokých rychlostí, útočí střemhlav a kořist většinou odnáší na klidné místo, kde ji oškube a trhá. Při rozpětí křídel od 102 až 129 cm a délce těla 47 až 55 cm dosahuje hmotnosti 730 až 1300 g (samec 820 až 870 g a samice 970 až 1130 g). Jedinci se liší délkou v rozmezí od 46 do 59 cm a mají rozpětí křídel 1 až 1,2 m. Ve Spojených státech se průměrná hmotnost samců pohybuje okolo 710 g, zatímco průměr u samic je 1020 g.
OREL MOŘSKÝ
 Je to náš největší orel s rozpětím křídel od 210 do 250 cm a délkou těla 75 až 95 cm. Zobák samce až 6 cm u samice 6,5 cm, hmotnost samce až 5,4 kg a samice 7 kg. Orel mořský je mohutný a odvážný dravec, avšak pomalý a těžkopádný letec. Při lovu létá většinou nízko nad vodou nebo nad zemí a při útoku se spoléhá na svou sílu.Dokáže ulovit i větší ryby, ale úlovky těžší než 6 kilogramů neunese. Za rybou se dokáže i potopit. Dokáže však ulovit i mladé lišky, zajíce a králíky.
Orli mořští hnízdili na území České republiky poměrně běžně až do 19. století. Kvůli pronásledování ze strany člověka však v tuzemsku postupně přestali hnízdit, jejich poslední hnízdiště zanikla ve 20. letech 20. století. První úspěšné opětovné zahnízdění bylo prokázáno v roce 1986 na Třeboňsku. V následujících letech se počet hnízdících párů postupně zvyšoval a v současné době hnízdí v České republice okolo 150 párů. Celková velikost tuzemské populace se přitom odhaduje na 500 až 600 ptáků.

You may also like

Back to Top