Jaguáři v ZOO Zlín

Největší a nejzajímavější z novinek v Zoo Zlín je expozice pojmenovaná Jaguar Trek. Po dvaceti letech se tak největší jihoamerické šelmy vrátily zpět.

Komplex Jaguar Trek postupně vznikal v americké oblasti zoo ve svahu pod tropickou halou Yucatan.  „Abychom se mohli vrátit k chovu jaguárů, museli jsme vytvořit opravdu něco výjimečného. Vybudovali jsme skutečný jaguáří komplex, který tvoří rozlehlý venkovní výběh s proskleným bazénem, budova s vnitřními ubikacemi a chovatelským zázemím a samozřejmě spousta nejrůznějších bezpečnostních prvků.  Prostor pro jaguáry má rozlohu přes 2 000 m2 a je největší expozicí svého druhu v Evropě,“ uvedl ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Jaguár americký
Jaguár americký

Čtrnáctiměsíční samec Dany přišel z dánské Zoo Skaerup, téměř dvouletá Yuna se narodila v německé Zoo Roctock. „Ještě před samotným získáním jsme si říkali, že by bylo skvělé mít v chovu klasicky zbarveného jaguára i jeho melanistickou, tedy černou formu. Jsme nadšeni, že se naše přání splnilo a na doporučení koordinátora máme v chovu žlutohnědou samici a černého samce.“

Jaguár americký

Když na Danyho zasvítí sluníčko, můžete vidět, že jeho srst není čistě jednobarevně černá, ale že má stejně skvrnitý kožich jako Yuna, jen tmavší formu.

Jaguár americký

Tmavý krasavec Dany přijel nejdříve a o něco později se objevila i krasavice Yuna. Zvířata byla nejprve oddělena a připravovalo se jejich postupné seznamování. Kupodivu vše proběhlo velmi rychle a obě kočky v sobě našly zalíbení, takže již brzo po otevření expozice bylo možné je sledovat ve výběhu společně, dokonce i spali vedle sebe na jednom místě. Často je vidět, jak se společně ve výběhu kočkují a i když Dany občas provokuje a slízne nějakou tu ťafku za ucho, je to jen takové plácnutí tlapkou se zataženými drápy. Dalo by se říci takový kočičí flákanec. 🙂

Jaguár americký
Jaguár americký

Nejdříve byli oba trochu vykulení, kolik lidí se na ně přišlo podívat, ale brzy si zvykli a začali se o návštěvníky zajímat a pozorně je sledovat.

Jaguár americký
Jaguár americký

Jaguár je největší kočkovitou šelmou amerického kontinentu a jako doma je nejen na pevné zemi a na stromech, ale i ve vodě. Je také velmi zdatný lovec, který dokáže ulovit třeba tapíra nebo opici. Na rozdíl od ostatních velkých koček, které svou kořist zardousí, jaguár své oběti nejčastěji prorazí lebku mohutnými tesáky, výjimečně jí rychlým prudkým kousnutím zláme vaz. Také je pro něj typické, že loví obrovské množství druhů (až 85 různých zvířat). 

Jaguár americký

Ve srovnání s jinými velkými kočkami jaguár útočí na člověka nejméně a nikdy nebyl zařazen mezi lidožravá zvířata. Takže úplně v pohodě, není třeba se obávat, je to jen taková větší kočička.

Napsat komentář

Prosím, nesnažte se kopírovat mé fotky.