Šikovní damani

Jednou z letošních novinek v ZOO Zlín je nově otevřená expozice pro damany, želvy a africké ptáky. V první etapě, otevřené letos v dubnu se představují expozice damanů kapských, želv ostruhatých a nová voliéra pro orly korunkaté, jejich původní voliéra se stane novým domovem pro zoborožce kaferské. Druhá etapa, chovné zařízení pro supy, je v plánu letos na podzim. Součástí bude i vzdělávací centrum, kde se návštěvníci dozvědí spoustu zajímavých informací o chovu supů a úspěších zoo při jejich návratu do volné přírody. 

Daman skalní

Damani skalní připomínají velké morče nebo králíka. Dorůstají velikosti kolem 50 cm a hmotnosti 5 kg. Jejich zoologické zařazení je nejasné, nejčastěji se považují za příbuzné slonů. Malý daman má podle genetiků se slonem některé společné znaky – například nehtová kopýtka nebo horní řezáky přeměněné v kly, které se liší jen velikostí. Žijí v koloniích složených z jednotlivých rodin vedenými dominantními samci. Jak napovídá druhové jméno, zdržují se především ve skalách a kamenitých oblastech, kde si staví vlastní hnízda nebo využívají opuštěné nory jiných zvířat. Pohyb ve skalním terénu jim umožňuje lepkavý sekret na chodidlech a palce na zadních nohou.

V první fázi po otevření byly ve výběhu pouze 2 samičky, po doplnění skupiny na 6 dospělých jedinců netrvalo dlouho a ve výběhu můžete nyní sledovat skotačení 3 malých mláďat.

Daman skalní

Damani jsou velmi obratní nejen v lezení po skalách, ale dokáží si svými šikovnými pacičkami i přitáhnout dlouhou nedostupnou větvičku, na jejímž konci jsou chutné šťavnaté listy.

Daman skalní
Daman skalní

Napsat komentář

Prosím, nesnažte se kopírovat mé fotky.