Abamboo – lví král ZOO Lešná

Král zlínské zoologické zahrady se narodil v lednu 2014 v zoologické zahradě v Basileji, jmenuje se Abamboo (v překladu „muž“) a do zlínské ZOO přišel v lednu 2015. Návštěvníci jej mohli poprvé uvidět v dubnu 2015. Jedná se o vzácný poddruh lva konžského, který patří mezi ohrožené druhy. Stejně tak se v zoologických zahradách řadí k vzácně chovaným druhům zvířat. Jejich domovinou jsou jižní části afrického kontinentu. Lví samec v dospělosti váží až kolem 200 kilogramů.

Abamboo – duben 2015

Zlínská zoo dříve chovala lvy pustinné. Chov lvů konžských zahájili ve zlínské zoo v prosinci 2013, kdy ze Zoo Lisabon získali dvě čtyřleté lvice Lisu a Bonu.

Abamboo – duben 2015

Ošetřovatelé nenechali nic náhodě a zvykali Abamboa na nové kamarádky a na nové prostředí. „Velice rychle si na ně zvykl a po pár dnech ležel na dřevěné podlážce na své straně klece těsně vedle nich,“ popsala vztah mladého lva Abamboa ke lvicím Lise a Boně mluvčí zlínské ZOO Romana Bujáčková.

Abamboo 2017

V době, kdy byly lvice ve venkovním výběhu, pouštěli tak lva do všech vnitřních boxů, aby mohl prozkoumat celý pavilon. Expozice lvů má dva venkovní výběhy. Ten menší je používaný především v zimním období a na oddělení zvířat. Velký pak slouží pro pobyt lvů během léta. Abamboo se na konci března nejprve vydal do menšího výběhu. První dny se držel jen v okolí východu z pavilonu. Teprve později se odvážil i do další části výběhu.

Abamboo 2018

V dubnu však přišel čas , aby se Abamboo seznámil i s druhým, větším venkovním výběhem. „Opět jsme očekávali, že bude dlouho trvat, než se odváží vyjít z pavilonu. Nakonec nám ale pomohla šťastná náhoda. Přesně v momentě, kdy Abamboo začal nahlížet do venkovního výběhu, přistála u vodního příkopu v dolní části expozice divoká kachna. Abamboo zareagoval okamžitě. Vystartoval neuvěřitelnou rychlostí s jediným cílem – ulovit kachnu. To se mu nepodařilo, kachna přece jen byla rychlejší. Díky tomu se však ocitl v další části výběhu, začal se volně procházet a později dokonce vylezl na střechu přístřešku. Má odtud krásný výhled do okolí a je to nyní jeho nejoblíbenější místo,“ dodala Bujáčková.

Abamboo 2019

To s tím oblíbeným místem na střeše přístřešku naprosto potvrzuji. Kromě vyjímek kdy je zaměstnán konzumací oběda, krátkou obhlídkou výběhu, nebo dováděním se samicemi, je na své „vyhlídce“ téměř pořád. To ostatně dokazují i přiložené fotografie pořízené v průběhu několika let (akorát v tom roce 2018 měl nějakou depresi a ležel na zemi). 🙂

Lev konžský
Jeho veličenstvo Abamboo – lev konžský – s chotí

V současnosti je již z mladého lva krásný majestátní samec s bohatou hřívou.

Abamboo 2020
Tak to už by stačilo a teď mě nech spát

Napsat komentář

Prosím, nesnažte se kopírovat mé fotky.