Malé slůně v ZOO Zlín

Datum 6. června 2021 bude v kronice zlínské ZOO zapsán pořádně velkým zlatým písmem. V 7 hodin ráno zde samice Kali porodila malého sloního samečka . Jedná se o vůbec první mládě slona afrického v ČR. Porod sedmadvacetileté slonice Kali proběhl doslova během pár minut. Kali instinktivně nutila mládě vstávat, čistila je, pomáhala jí i Zola. Slůně se poprvé postavilo asi 20 minut po porodu. Ošetřovatelé uzavřeli všechny cesty kolem výběhu, aby sloni měli klid a tak v prvních dnech bylo možné mládě sledovat jen z dálky z vyhlídky od dželad. Zde se mi podařilo zachytit jej jako 5denní mládě cca na 65 metrů.

Mládě slona afrického
Mládě slona afrického

Další návštěvu ZOO jsem plánoval až o něco později až mládě povyroste a bude živější. Nakonec ale díky tomu, že ZOO otevřela pro omezené množství diváků na pár hodin denně cestu pod výběhem a na Facebooku se začaly objevovat povedené snímky, rozhodl jsem se, že se také pokusím něco ulovit. Náhoda přála, že zrovna v týdnu kdy jsem plánoval návštěvu, jednoho rána prošla ZOO lehčí bouřka se silným deštěm. Řekl jsem si, že každé mládě (ta lidská nevyjímaje) neodolá tomu, vyválet se v čerstvých kalužích. Idea toho co chci „ulovit“ byla jasná a nakonec se mi dopoledne povedlo zachytit tyto snímky.

Mládě slona afrického

Bahno vykonalo své a ze zlatého slůněte bylo za chvíli „Zlaté polomáčené“. 🙂

Mládě slona afrického

Krása afrických slonů vynikne zejména při pohledu na jejich obrovské uši. Prcek naštěstí spolupracoval a při naprosto vzorném pózování přidal i úsměv.

Mládě slona afrického

U dalšího snímku z toho šibalského úsměvu už kouká nějaká lumpárna.

Mládě slona afrického

Slůně se má čile k světu, na všech snímcích (kromě 2 výše uvedených) je 16denní mládě. Rychle se učí nejen jak se má chovat jako pravý slon, ale sem tam pochytí něco i od ostatních chovaných zvířat. Zde například odkoukal od surikat jak si vyhrabat noru. 🙂

Mládě slona afrického

Roste jako z vody a už má kolem metráku, stejně je to ale v porovnání s dospělým slonem (zde teta Zola) pořád prcek.

Mládě slona afrického

Dospělé slonice ve výběhu se tak stále musí koukat pod nohy, aby na něj nešláply.

Mládě slona afrického

Takže co popřát tomuhle roztomilému miminu? Ať zdárně prospívá a vyroste v pořádného silného slona. A hlavně ať slůně nestůně. Zejména když nevynechá žádnou možnost vyválet se v každé kaluži.

Mládě slona afrického
Mládě slona afrického
Mládě slona afrického

Napsat komentář

Prosím, nesnažte se kopírovat mé fotky.